تاریخ ارسال : ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت : ۹:۵۲ ق.ظ ۴ نظر
Print Friendly

همایش ملک‌الشعرا بهار یک اتفاق فرهنگی بی‌نظیر در کاشان بود

کاشان نیوز: ASH_7577نشست هفتگی تحریریه کاشان نیوز در هفته جاری با حضور نوازندگان و اعضای گروه موسیقی گاه و بیگاه همراه با عوامل اجرایی و فنی اجرای موسیقی همایش «ملک‌الشعرا بهار کاشانی» در باغ فین، شام‌گاه دوشنبه ۶ ادریبهشت‌ماه در دفتر کاشان نیوز برگزار شد.

برگزارکنندگان موسیقی بهار در باغ فین کاشان، در شرایطی مهمان کاشان نیوز بودند که هنوز خستگی یک‌ماه تمرین و آماده‌سازی مقدمات برگزاری برنامه و حواشی بعد از اجرا را می‌شد در چهره تک‌تک اعضا خواند. اما بهانه حضور که بدون اطلاع قبلی و سرزده اتفاق افتاد و افتخار میزبانی آن‌ها نصیب کاشان نیوز شد، انتشار گزارشی با عنوان «این کنسرت درخور ملک‌الشعرا بهار و باغ فین نبود» به قلم «سیدسعید طاهریان» در کاشان نیوز بود که ادب، اخلاق و فروتنی مثال‌زدنی این هنرمندان آن‌ها را بر آن داشته بود تا ضمن دیداری با اعضای کاشان نیوز گله‌های خود از انتشار این گزارش که به عقیده آن‌ها یک‌طرفه به قاضی رفته و اطلاعاتی خلاف واقع را بازگو کرده بود، را به مسؤلین کاشان نیوز منعکس کنند.

در ابتدای این حضور، «مسعود صالح‌آبادی» یکی از نوازندگان گروه با ابراز شادمانی از حضور خود و سایر اعضای گروه در جمع کاشان نیوز اظهارامیداواری کرد که ای کاش در شرایط بهتری می‌توانستیم خدمت دوستان برسیم. چون امروز حاوی گله‌ای از کاشان نیوز به خاطر انتشار گزارشی در این سایت در مورد اجرای برنامه موسیقی بهار در باغ فین هستیم.

ASH_7585صالح‌‌آبادی با بیان این‌که‌ همایش ملک‌الشعرا بهار یکی از برنامه‌های بی‌نظیر در کاشان بوده، اضافه کرد: متاسفانه پوشش خبری مناسب و مثبتی که بازگوکننده زحمات عوامل این همایش و برجستگی‌ها و نقاط قوت و قابلیت‌ها ارزشمند بعدی این اتفاق فرهنگی در کاشان باشد، صورت نگرفت.

وی با اشاره به این‌که از لوازم پیشرفت در همه کار‌ها و از جمله کار هنری نقد است و قطعاً ما از نقد استقبال می‌کنیم تاکیدکرد: نقد منصفانه با تخریب تفاوت‌های فاحشی دارد.

این نوازنده باسابقه موسیقی در کاشان با اظهار گله از این‌که متنی فاقد وجوه حرفه‌ای در حوزه نقد و موسیقی در کاشان نیوز منتشر شده است گفت: انتشار این گزارش در رسانه‌ای که همیشه حامی فعالیت‌های هنری و فرهنگی شهر بوده بیشتر باعث تعجب و گله‌مندی دوستان شد.

صالح‌آبادی با اشاره به این‌که برنامه موسیقی بهار نه یک کنسرت که یک میان‌برنامه موسیقی در حاشیه همایش بهار بوده است تصریح کرد: برای چنین برنامه‌ای اصولا زمان زیادی برای تنظیم و تمرین و آماده‌شدن برای اجرا نمی‌گذارند، چرا که اصولا محدودیت در همه حوزه‌ها از جمله بودجه، زمان، نوبت اجرا، و قرارگرفتن در حاشیه چندین برنامه دیگر، عملا امکان چنین پشیبانی را به گروه موسیقی و به دست‌اندرکاران همایش نمی‌دهد. اما با وجود این محدودیت‌ها اجرای برنامه به شهادت تعداد قابل توجهی از حاضرین در برنامه و تایید چند استاد صاحب نظر به خوبی اجرا شد.

این هنرمند کاشانی که در چندین گروه هنری عضویت و فعالیت دارد، با معرفی چند کانال ارتباطی و رسانه‌ای که در اختیار جامعه هنری و موسیقی کاشان است و می‌توانسته پاسخ به نقد نوشته شده را در آن‌ها منعکس کند خاطرنشان کرد: ما ترجیح دادیم که از زاویه‌ای اخلاقی و مهربانانه‌تر به‌جای پاسخ در کانال‌های اطلاع‌رسانی خود، در کاشان نیوز حاضر شده و ضمن گفتن خسته نباشید از نزدیک گله خود را منتقل کنیم و پاسخ دوستان را بشنویم.

در ادامه «الماسی» نور‌پرداز و صدابردار برنامه نیز در پاسخ به انتقادات مطرح‌شده در گزارش یادشده، با اشاره به این‌که صدابرداری در فضای باز با صدابرداری در فضای بسته تفاوت بسیار دارد و در فضای باز بسیار سخت‌تر است گفت: برای پوشش برنامه در آن شرایط از بهترین وسایل و امکانات صوتی موجود دراختیار استفاده شده بود و آشنایان به فن صدابرداری مطلوب‌بودن پوشش صوتی برنامه را حتی در مقایسه با چند مورد اجرای دیگر در فضای باز در کاشان تایید کردند.

وی با تاکید بر این‌که از چند روز قبل از اجرا، فضای فیزیکی باغ فین برای پوشش مطلوب‌ترین صدا و نور مورد بررسی قرار گرفته بود اضافه‌کرد: نورافکن‌هایی که نور بخش مخاطبین را تامین می‌کرد به سفارش تصویربردار برنامه و برای گرفتن تصاویر مطلوب تهیه و تعبیه شده بود و در آن شرایط و آن زمان یا باید قید تصاویر مناسب زده می‌شد یا کمی مخاطبین شدت نور را تحمل می‌کردند و در آن تاریکی و در ان فضایی باز چاره‌ای جز استفاده از این نورافکن‌ها نبود.
ASH_7574سپس کاشانی خواننده گروه با اشاره به استقبال خیلی خوب مخاطبین از برنامه اظهارداشت: طبق جدول زمان‌بندی همایش، اجرای موسیقی بعد از اجرای بخشی از همایش که در دانشگاه کاشان برگزار می‌شد باید اجرا می‌شد. یک تاخیر پیش‌بینی نشده در اجرای دانشگاه و سپس انتقال مهمانان از دانشگاه به باغ فین باعث شد اجرای موسیقی با تاخیری نزدیک به یک‌ساعت انجام شود. با وجود این‌که این تاخیر خسته‌کننده قطعاً روی کیفیت برنامه بی‌تاثیر نیست، با این‌حال اجرای برنامه موسیقی بر خلاف نظر نویسنده گزارش با تایید و رضایت مطلوب دکتر «ساسان فاطمی» دکترای موسیقی که برنامه به درخواست و سفارش ایشان انجام می‌شد و همچنین دختر مرحوم بهار روبه‌رو بود.

کاشانی اضافه کرد: خانم بهار اجرای برنامه را عالی توصیف کرد و گفت که اگر برنامه بد بود به همین صراحت که خوب‌بودن آن را تایید می‌کنم صریحا از آن انتقاد می‌کردم.
در ادامه و پس از سخنان مجید خلیق نوازنده و تنطیم‌کننده آهن‌گهای برنامه، سردبیر و مدیر مسوول کاشان نیوز به نوبت از حضور صمیمانه اعضای گروه موسیقی گاه و بیگاه و عوامل اجرایی برنامه موسیقی همایش بهار در کاشان نیوز قدردانی کرده و با اشاره به مواد قانونی آیین‌نامه مطبوعات آمادگی کاشان نیوز را برای ‌همکاری با تمام گروه‌های فرهنگی و هنری بیشتر از قبل اعلام کردند.

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=55968
مطالب مرتبط

 • همشهری اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۵ - ۶:۰۳ ب.ظ - پاسخ دادن

  “همایش ملک‌الشعرا بهار یک اتفاق فرهنگی بی‌نظیر در کاشان بود”
  این عنوان از کجای متن بیرون آمده است؟ داخل متن که نیست!!!!!!

  (0)(0)
 • جهانی اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۵ - ۵:۰۱ ق.ظ - پاسخ دادن

  جناب متی کاشونی
  ۱- اگر لطف کنی با هویت مشخص پیام بگذارید ممنون میشم.
  ۲- در مورد پوشش رسانه ای دقیقا متوجه نشدم منظورتون انعکاس از طرف خبرگزاری ها بعد از مراسم هست یا اطلاع رسانی قبل از همایش اما لازم دیدم این نکته را عرض کنم که همایش بهار یک کنگره علمی بود که با حضور بزرگان ادب و فرهنگ و هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه های مختلف برگزار شد و محفلی عمومی نبود که اطلاع رسانی برای حضور گسترده عموم مردم بشود و هدف تبلیغات محیطی نهایتا برای اطلاع از برگزاری چنین همایشی بود تا اهالی علاقمند این حوزه در صورت امکان و عدم محدودیت شکرت کنند. اما در مورد انعکاس ضعیف و دور از واقع این مراسم بعد از برگزاری آن با شما موافقم و آنطور که شایسته و بایسته این کنگره عظیم و باشکوه بود پوشش خبری داده نشد.
  ۳- کنسرت به یک اجرای زنده (معمولاً موسیقی) در مقابل عده‌ای تماشاگر گفته می‌شود. بنابراین نامگذاری این میان برنامه به عنوان یک کنسرت موسیقی برای شرکت کنندگان در همایش بی راه نبوده است.
  ۴- کسی باید نقد کند که در آن حوزه صاحب نظر باشد بنده جناب طاهریان را اطلاعی ندارم ولی مثال دختر بهار یا ساسان فاطمی که دکترای موسیقی دارد یقینا از نگاه فنی و منصفانه و حرفه ای نقد میکنند.

  (1)(1)
 • سمیرا اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۵ - ۳:۳۱ ق.ظ - پاسخ دادن

  واقعا چقدر بعضی ها بی منطق هستند …همین که این عزیزان زحمت کشیدند برای این برنامه کافیه حالا چندتا ضعف کوچیک نباید همه زحمتهای این هنرمندان را خراب کنه…البته ک موسیقی ک قراره تو فضای باز و شب اجرا بشه ضعف هایی هم داره…ب نظر من انقدر نواختن این عزیزان دیدنی و شنیدنی هست ک این مشکلات کوچک را ناچیز کنه

  نقد طاهریان واقعا غیر حرفه ای بود اگر دقت کنید ایشون فقط متن را نوشته بودند ک تخریب کنن…اقا جو طاهریان با خانمت نمیرفتی خو ب زور ک نبردنت…هی خانمم خانمم کردی تو متن

  (0)(0)
 • متی کاشونی اردیبهشت ۹, ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۳ ب.ظ - پاسخ دادن

  سه مورد در مورد این یادداشت:

  ۱- این کنگره کلا پوشش رسانه ای خوبی نداشت به دلیل انتخاب زمان اشتباه در برگزاری آن و توجه کمتر به نقش رسانه و ضعف درنحوه اجرای منظم این برنامه .
  ۲- در متن یاد شده این کنسرت نبوده بلکه میان برنامه بوده .پس چراروی بلط ها و دعوتنامه ها از عنوان ” کنسرت” یاد شده.
  ۳۰ نقد طاهریان را نوشتید غیر حرفه ای و غیرمنصافنه… شاید تعریفدختر بهارهماز شماغیرحرفه ای باشد …

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: