تاریخ ارسال : ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۸:۴۳ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
آخرین جلسه یازدهمین ویژه‌برنامه تعزیت آفتاب برگزار شد

درشب‌های پنجم و ششم تعزیت آفتاب، «محمدرضا بهشتی» و «سروش محلاتی» سخنرانی کردند

کاشان نیوز: سخنران پنجمین شب ویژه‌برنامه‌ی تعزیت آفتاب دکتر محمدرضا بهشتی بود موضوع نطق وی «عاشورا، قیام، پیام» بود. در این برنامه سخنران مراسم صرفاً به سیر تاریخی حرکت کاروان اسرا از کربلا و کوفه تا رسیدن به شام و حوادث و مصائبی که بر کاروانیان گذشت پرداخته شد و هیچ‌گونه تحلیلی در کنار بازگویی سیر تاریخی ارائه نشد!
در بخش پرسش و پاسخ هم مجری اعلام کرد که بسیاری از سؤالات مربوط به حضور دکتر محمدرضا بهشتی (فرزند آیت‌الله بهشتی) در حوادث ٨٨ است که به خود ایشان تحویل داده خواهد شد!
سخنران ششمین و آخرین شب از یازدهمین ویژه‌برنامه تعزیت آفتاب آیت اله محمد سروش محلاتی سخنران برنامه بود.
موضوع سخنرانی این کارشناس دینی «مواجهه پذیری با دشمن یا مواجهه گریزی از دشمن؟» بود.
این سخنران برنامه ابتدا عنوان کرد که پیامبر و ائمه که الگوی ما هستند از چه شیوه‌ای در هنگام مواجهه با دشمن استفاده می‌کردند.
سروش محلاتی مواجهه با دشمن را در دو روش معرفی کرد:
١- مواجهه مستقیم با دشمن ٢- پرهیز از مواجهه مستقیم و مدیریت از راه دور
وی هدف از طرح این موضوع را این‌طور بیان کرد که: هدف از صحبت امشب این است که بگوییم بر اساس فهم ما از تاریخ و بررسی سیره پیشوایان دینی ما، آن‌ها با همه بزرگی و عظمت خودشان، در برابر دشمنان خود با همه رذالت‌ها، مواجهه مستقیم پیدا می‌کنند.
منظور از مواجهه در این موضوع، می‌تواند چند نوع باشد: مواجهه گفتاری و کلامی، مواجهه نوشتاری، مواجهه به‌صورت مذاکره و بحث و گفتگو و مواجهه به‌صورت حضور مستقیم در میدان درگیری.
پیامبر، امام علی و امام حسین، اهل مواجهه مستقیم بودند. اگر لازم بود سخن می‌گفتند، اگر لازم بود مکاتبه می‌کردند و اگر لازم بود، خودشان لباس رزم می‌پوشیدند. این روش، مدل و شیوه‌ای از رهبری است که در آن، امام، خودش را در مرکز ثقل درگیری می‌گذارد و هزینه‌های آن را هم قبل از آن‌که دیگران بپردازند، خودش می‌پردازد.
در ادامه‌ی سخنرانی نیز به ارائه‌ی چندین مدل رویارویی پیامبر و امام علی و امام حسین با دشمن را ارائه دادند.
نمونه‌های ارائه‌شده از سیره‌ی پیامبر نشان می‌دهد که پیشوایان دینی ما، در شرایط مختلف، روش‌های مختلفی برای مواجهه با دشمن استفاده می‌کردند. این مواجهه در هر نوعی، کاملاً مستقیم بوده است؛ یعنی مواجهه پذیری از دشمن، عیب نیست.
پی‌نوشت: ویژه‌برنامه تعزیت آفتاب ازجمله برنامه‌های متفاوت در گرامیداشت حسین و یارانش است که مباحث نواندیشی دینی و روشنگری طرح و بررسی می‌شود. در شب‌پایانی این مراسم برگه‌های نظرسنجی در میان شرکت‌کنندگان در مراسم همراه با خودکار توزیع گردید. نشریه مائده (نشریه‌ی داخلی کانون مسجدالحسین) به مناسبت این برنامه ویژه‌نامه‌ای را منتشر کرده بود که به افراد حاضر در مراسم داده شد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68950
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: