تاریخ ارسال : ۲۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۳:۳۳ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
سوالاتی که آب و فاضلاب کاشان باید به آنها پاسخگو باشد

تقدیر سوال‌برانگیز، جوابیه آبفا و ماجرای حمایت از کلیه رسانه‌ها

کاشان نیوز: پایگاه خبری مشکات آنلاین چند روز قبل با تیتر «تقدیر سوال برانگیز از مدیر روابط عمومی آبفای کاشان» مطلبی را منتشر کرد و پس از آن مدیر روابط عمومی آبفا جوابیه بر این یادداشت به سایت مذکور ارسال کرد، در این گیرو دار متاسفانه پای کلیت رسانه هم به میان آمد! طرح این ادعا: «روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب کاشان از بدو تأسیس تا کنون و به اعتراف بسیاری از اصحاب محترم رسانه، خبرنگاران و مدیران مسئول تلاش کرده است … در حد بضاعت خود از کلیه رسانه‌ها حمایت نماید و نسبت به ارتقای روزافزون آنان بکوشد» باعث شد برای رفع هرگونه سوء ظنی از سوی خوانندگان کاشان نیوز که با تلفن و پیامک در صدد سوال از چگونگی و نحوه این «حمایت» برآمده‌اند نکاتی را به استحضار شهروندان محترم برساند؛ بر این اساس سوالاتی چند از روابط عمومی و آموزش همگانی آب و فاضلاب کاشان مطلوبست:

منظور از حمایت از کلیه رسانه‌های شهر چیست؟

کدام رسانه تا کنون از حمایت آبفا برخوردار بوده است؟

آیا کاشان نیوز که نزدیک یک دهه در کاشان فعالیت خبری و رسانه‌ای دارد از این حمایت برخوردار بوده است؟

مبلغ حمایتی اگر نقدی بوده است و نحوه پرداخت آن چگونه بوده است؟

شاید مراد از حمایت، ارسال اخبار و به رسانه است که اگر چینن است باید تاکید گردد که این حمایت رسانه از شرکت آب و فاضلاب کاشان بوده است نه حمایت آبفا از رسانه!

در حالی‌که پاسخ این سوالات کاملاً روشن است و مطلعین می‌دانند حمایت از کدام رسانه منظور این جوابیه است، لیکن برای حفظ آبروی دیگر رسانه‌ها از جمله کاشان نیوز ضرورت پاسخ به این سوالات بخوبی احساس می‌شود.

کاشان نیوز آمادگی خود رابرای انتشار اسناد حمایت‌های فوق الذکر اعلام می‌نماید.

کاشان نیوز برای تنویر افکار عمومی عین مطالب فوق الذکر را منتشر می‌نماید:

«تقدیر سوال برانگیز از مدیر روابط عمومی آبفای کاشان
واقعا آدم ‌می‌ماند باید به برخی از خبرها چه واکنشی نشان بدهد. نمونه‌اش همین خبر تقدیر مشاور وزیر و و مسئول امور فرهنگی وزارت نیرو از مدیر روابط عمومی آبفای کاشان است.

تیتر خبر را که دیدم تعجب کردم و سریع این سوال در ذهنم نقش بست که چطور از مدیر روابط عمومی آبفای شهری که هنوز در زمینه فرهنگ استفاده از منابع آب با مشکلات زیادی روبروست و خطر خشک‌سالی آن را به شدت تهدید می‌کند، تقدیر شده است؟!

ناگزیر برای دریافت پاسخ سوال، متن خبر را خواندم. نوشته‌اند «علی یزدان پرست» از «عباس‌علی کحال»  به خاطر خدمت در راه ترویج فرهنگ نورانی قرآن و تلاش برای اقامه فریضه بزرگ الهی نماز و ترویج سیره نبوی و اهل بیت علیهم السلام تقدر کرده است.

اینکه از یک همشهری ما تقدیر شده جای تبریک دارد؛ اما اگر این همشهری، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا اگر مسئول دفتر سازمان تبلیغات بود به خود می‌بالیدیم که فلان مسئول فرهنگی شهر وظایف اصلی خود را به خوبی انجام داده‌ است.

واقعیت این است که متوجه نمی‌شوم منظور شخص تقدیر کننده از عبارت‌هایی مانند «خدمت در راه ترویج فرهنگ نورانی قرآن»، و «سیره نبوی و اهل بیت عصمت و طهارت» علیهم السلام چیست؟

آیا واقعا آبفای کاشان توانسته فرهنگ قرآنی و روش عصمتی را در استفاده صحیح از منابع آبی در جامعه ترویج کند؟

اگر پاسخ پرسش بالا مثبت است، این اداره چه طرح‌هایی را اجرا کرده که برگرفته از سیره‌ی نبوی و فرهنگ قرآن بوده است؟

آیا اجرای این طرح‌ها نتیجه بخش بوده است؟

اگر نتیجه نداشته پس یا در طرح، یا در اجرای آن مشکلی وجود داشته و قطعا طرحی که نتیجه نداشته باشد، تقدیر هم ندارد.

اگر هم نتیجه داشته پس الان باید بتوانیم بگوییم بخش زیادی از مشکلات فرهنگی ما در بخش استفاده‌ی صحیح از منابع آبی حل شده است.

سال گذشته دانشگاه کاشان میزبان نشست مسئولان شهرستان کاشان و برخی از چهر‌های دانشگاهی بود.

پرفسور منصوری یک کاغذ را از روی میز برداشت. آن را مچاله کرد. همزمان کاغذ مچاله شده و گلوله آهنی را رها کرد و رو به حاضران در جلسه گفت همانطور که دیدید این دو گلوله خلاف آنچه که ما تصور می‌کنیم، همزمان به زمین رسیدند. او گفت شاید شما این موضوع را باور نکنید اما داده‌های علمی و آزمایش‌ها این موضوع را تایید می‌کند.

او سپس وضعیت بحران آب در منطقه را به این آزمایش تشبیه کرد و گفت بحران آب مشکل علمی ندارد که ما بخواهیم آن را ثابت کنیم. همه داده‌ها نشان می‌دهد در بحرانیم؛ ولی آن را باور نکرده‌ایم؛ همچنان اصراف می‌کنیم و به راه‌هایی که برای مبارزه با کم آبی پیشنهاد می‌شود عمل نمی‌کنیم.

آیا  آبفای کاشان در این مدت توانسته‌ با بهره‌گیری از فرهنگ ناب قرآن  و اعتقادات دینی، این باور را در مردم یا در اکثر افراد جامعه ایجاد کند؟

پاسخ مدیر دفتر روابط عمومی شرکت آبفای کاشان به یادداشت مشکات آنلاین
متن کامل جوابیه بدین شرح است:

«مدیر مسئول محترم پایگاه خبری تحلیلی مشکات

با سلام و تحیات

احتراماً در خصوص مطلب منتشر شده از سوی آن سایت با عنوان «تقدیر سوال برانگیز مدیر روابط عمومی آبفای کاشان» توضیحات زیر ضروری است خواهشمند است وفق قانون مطبوعات و سایت های خبری و تحلیلی نسبت به انتشار آن برای مخاطبین آن رسانه اقدام فرمایید.

لازم به ذکر است خبرهای شرکت آب و فاضلاب کاشان در دو حوزه داخلی و عمومی تدوین می گردد که خبرهای عمومی از طریق مختلف در اختیار اصحاب محترم رسانه قرار می گیرد و خبرهای داخلی صرفاً در پورتال شرکت درج می گردد و خبر مذکور نیز به‌عنوان خبر داخلی منتشر گردیده است.

« مرور و مطالعه یادداشت منتشر شده نشان از آن می دهد که نویسنده با ساختار اداری آشنایی کامل ندارد و بدون مطالعه و بررسی نسبت به تقدیر انجام گرفته از سوی «مشاور وزیر مسئول امور فرهنگی وزارت نیرو» برای مسئول امور فرهنگی شرکت آبفای کاشان اظهار نظر نموده است.

نویسنده با اندکی بررسی در می یافت که در کلیه شرکت‌های آب و فاضلاب سراسر کشور دفتری به نام «دفتر امور فرهنگی و دینی» بنیان نهاده شده است که مسئولیت پیگیری و انجام امور مربوط به مسائل فرهنگی و دینی کارکنان شرکت را به عهده داشته و سالانه مورد ارزیابی قرار می گیرد.

خوشبختانه مسئول امور فرهنگی شرکت آبفای کاشان در ارزیابی‌های انجام گرفته در بین کلیه دفاتر امور فرهنگی و دینی شرکت‌های آب و فاضلاب سراسر کشور حائز «رتبه‌ی شایسته تقدیر ویژه » و دریافت لوح تقدیر گردید که افتخاری برای کاشان و شرکت آب و فاضلاب کاشان می باشد.

بحث و بررسی راجع به این که وجود دفتر امور فرهنگی در شرکت های آب و فاضلاب کشور درست است یا نادرست؛ بحث دیگر است و پایگاه مشکات آنلاین در یادداشت منتشر شده بدان نپرداخته است ولیکن اکنون که بر اساس قانون چنین دفتری برای کارکنان سازمان تعریف گردیده و انجام وظیفه می نماید موضوعی در چارچوب ساختار و تشکیلات است و فارغ از بحث و بررسی راجع به ماهیت وجودی، مغایرتی با شرح وظیفه و رسالت روابط عمومی سازمان ندارد هرچند مدیریت و مسئولیت آن بر عهده یک نفر بوده و عملکرد هر حوزه در جای خود قابل نقد و بررسی است.

روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب کاشان از بدو تأسیس تا کنون و به اعتراف بسیاری از اصحاب محترم رسانه، خبرنگاران و مدیران مسئول تلاش کرده است تعامل دو سویه با رسانه های شهرستان، استان و کشور برقرار نموده و از رهگذار این دوستی، رفاقت و همکاری آسیب‌ها و چالش‌های حوزه آب و فاضلاب را به اطلاع مردم و همشهریان گرانقدر رسانده و از سوی دیگر در حد بضاعت خود از کلیه رسانه‌ها حمایت نماید و نسبت به ارتقای روزافزون آنان بکوشد و اطمینان دارد که ارتقای جایگاه روابط عمومی و رسانه و به تبع آن شهرستان و منطقه در گرو همدلی و همکاری است و همچنان مقید به ادامه دادن به این تفکر ، منش و روش می‌باشد.

نتیجه همکاری های دو جانبه روابط عمومی آبفای کاشان و رسانه های محلی کسب افتخارات متوالی و متعدد در سطح استانی و ملی است که نصیب کاشان شده است که می توان کسب «رتبه برتر» در ششمین جشنواره روابط عمومی های برتر سراسر کشور و دریافت تندیس جشنواره در سال گذشته را به‌عنوان یکی از دهها افتخاری دانست که حاصل گردیده است.

روابط عمومی آبفای کاشان خود را مبری از نقص و عیب نمی‌داند ولی همه ما شهروندان شهرستان بزرگ و پهناور کاشانیم که تکیه بر تمدن غنی ۷۵۰۰ ساله سیلک دارد و دلمان برای ارتقای روزافزون آن می‌تپد. بیاییم به جای این که شخص مسئول را مورد نقد و آن هم گاهی غیرمنصفانه قرار دهیم عملکرد ها را ارزیابی نموده و نقد و بررسی کنیم.

متاسفانه باید گفت خبرنگاران پایگاه مشکات آنلاین و نشریه مردم کویر که با مدیر مسئولی مشترک اداره می شود تا کنون در هیچ نشست خبری شرکت آبفای کاشان شرکت نکرده اند، هیچ مطلب یا مقاله و گزارشی در خصوص خشکسالی ، بحران آب و پیامدهای آن منتشر ننموده و موارد این چنین ؛ این شائبه را تقویت می نماید که هدف انتشار چنین یادداشتی‌هایی نقد و بررسی منصفانه نیست و شاید خدای ناکرده سوءتفاهم ها و کم اطلاعی‌هاست که بر این اقدام دامن زده است.

روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب کاشان اعلام آمادگی می نماید نسبت به نقد و نظر در حوزه عملکرد روابط عمومی از حضور همه خبرنگاران ، صاحب نظران ، فرهیختگان و اصحاب رسانه استقبال نموده و هر مطلبی را که در جهت کاهش پیامدهای ناشی از بحران آب و خشکسالی باشد حمایت نماید. »

عباسعلی کحال

مدیر دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی»

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67727
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: