تاریخ ارسال : ۲۳ دی ۱۳۹۷ (2 هفته پیش) ساعت : ۱۲:۰۹ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

سوالاتی پیرامون پایان فصل دوم حفاری در سفیدشهر

کاشان نیوز: آنچه در خبرها تحت عنوان کشف شهر زیرزمینی سفیدشهر مدتی است به آن پرداخته می‌شود و آمیخته با اظهارات عجولانه و نظرات اشخاص غیرمتخصص منتشر می‌شود فصل دوم از یک گمانه‌زنی است که بر اساس فرضیات، ممکن است آثاری یافت شود که نشان دهد این منطقه دارای سابقه تاریخی دیرینه است.

اگرچه یافتن اسنادی که بتواند اثبات کند در دشت کاشان در کنار سیلک و شهر زیرزمینی نوش‌آباد و … آثار دیگری از تمدن تاریخی کهن وجود داشته است باعث اعتباری بیش‌ازپیش برای کاشان و آران و بیدگل خواهد شد اما به همان اندازه اخبار نادرست می‌تواند برعکس عمل کرده و دیگر آثار تاریخی این خطه را نیز به تشکیک و تردید بیندازد، موضوعی که زیان آن غیرقابل‌پیش‌بینی و تخمین است!

به‌عنوان‌مثال اخباری که در خصوص مهرکده و کلیسا در سفیدشهر منتشر شده باعث شده است که اشخاصی بدون هرگونه مطالعه، با استناد به داستان‌های تاریخی پیشگویی مسحیان و کلیمیانی که همزمان با میلاد حضرت ختمی مرتبت در کاشان می‌زیستند فرضیات غیر فنی و عامیانه‌ای در رسانه‌های اجتماعی که به‌سرعت نور کره زمین را درمی‌نوردد منتشر و از وجه‌تسمیه نصرآباد و ارتباط آن با زندگی مسیحیان در این نقطه منتشر نمایند!

اصولاً برای جلوگیری از شایعات و اظهارات غیر فنی بهتر است به سؤالاتی که در افکار عمومی مطرح می‌شود با دقت و صراحت پاسخ داده شود تا شایعات نتوانند به اعتماد مردم و اصالت این کهن بوم لطمه وارد نمایند.

بنابراین اکنون‌که گفته شده ۱۳ آذرماه مجوز فصل دوم کاوش و حفاری در سفیدشهر به انتها رسیده و تا بررسی علمی و تائید یافته‌های این دو فصل مجوز جدیدی اصولاً نباید صادر شود، مطلوب است مسئولان سفیدشهر ضمن دعوت از اصحاب رسانه و خبرنگاران برای دیدار از نتایج دو فصل از حفاری این منطقه و مقایسه با عکس‌ها و فیلم‌های موجود که از قبل گرفته‌شده است، پاسخ دهند که:
۱- مستندات و کشفیات حفاری در این منطقه کجاست؟
۲- آیا حفاری شهر زیرزمینی بر اساس پروپوزال (نقشه راه) بوده است؟
۳- گزارش حفاری کی و کجا منتشر می‌شود؟
۴- آیا تا قبل از شروع حفاری مجدد (فصل سوم) گزارش فصول قبل ارائه می‌شود؟
۵- هیئت‌علمی حفاری به‌غیراز سرپرست چه کسانی بودند؟
۶- طی حفاری و روند آنچه متدهای علمی بکار گرفته‌شده؟
۷- اصولاً در هیچ حفاری تا قبل از اثبات فرضیه، خبر و نظریه‌های شخصی و حدس و گمان منتشر نمی‌شود، اما این حجم خبر و اظهار نظرات متعدد برای چیست؟ نکته‌ای که می‌تواند مشکلاتی امنیتی ایجاد کند و باعث تخریب ابنیه قدیمی اطراف توسط سودجویان ناآگاه گردد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=73120
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: