تاریخ ارسال : ۱۰ آذر ۱۳۹۰ ساعت : ۱۰:۵۳ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

پسته‌کار نمونه: پرداخت هزینه غفلت مسئولین از جیب خالی‌کشاورزان

در صورت سهمیه‌بندی آب نیمی از باغ را رها خواهم کرد. کشاورز پسته‌کار نمونه با بیان این خبر گفت: بیست سال است که تمامی دارائی‌ام را به دشت کویری و سنگلاخ ابوزیدآباد آورده‌ام و میلیاردها تومان برای آباد کردن آن هزینه کرده‌ام و امروز دولتمردان تصمیم به بستن کنتور حجمی بر روی چاهها دارند که با این وجود نمی‌توانم به کار ادامه بدهم و ناچارم نیمی از باغ 70 هکتاری پسته را که چند سالی است به بار نشسته و زحمت بسیاری برای آن کشیده‌ام رها کنم.

حبیب‌الله اعتمادی با بیان این که مسئولان به من می‌گویند از سیستم‌های آبیاری تحت فشار استفاده کنم گفت: زمین‌ها و آب منطقه شور است و استفاده از اینگونه سیستم‌ها برای باغ امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: حتی در زمین‌ و آب شیرین که امکان آبیاری قطره‌ای وجود دارد برای این که پسته محصول خوبی داشته باشد باید حداقل 2 بار در سال، درختان را با آبیاری غرقابی سیراب کرد.

اعتمادی در پاسخ به این سوال که وضعیت آب منابع زیرزمینی بحرانی است و باید فکری برای آن کرد، گفت من وقتی به مصرف آب کشاورزی در شهرستان کاشان و دشت‌های آران و بیدگل نگاه می‌کنم دلم خون می‌شود. آیا این آب با ارزش می‌بایست صرف محصولاتی مانند ذرت، یونجه و بادمجان شود در صورتی که پسته اقتصادی‌ترین محصول در منطقه است.

وی با بیان این که صدای کشاورزان به علت تحصیلات پایین و نداشتن تریبون به گوش مسئولین نمی‌رسد گفت: آیا مسئولین بعد از سالیان سال به این فکر افتاده‌اند که منابع زیرزمینی در خطر است؟ آیا هزینه این غفلت می‌بایست از جیب کشاورزان که به حق زحمت‌کش‌ترین و ضعیف‌ترین قشر جامعه است، پرداخت شود؟

مسئول اداره بهبود تولیدات کشاورزی و دامی جهاد کشاورزی آران و بیدگل که در این گفتگو حضور داشت گفت: باغ حاج آقای اعتمادی یکی از بهترین باغ‌های پسته  کشور است که پسته سالم و با راندمان بالایی دارد.

وی افزود: بدون شک با کاهش برداشت آب از چاههای کشاورزی آسیب‌های غیرقابل جبرانی به کشاورزان منطقه وارد می‌شود و دولت چنانچه زیرساخت‌های این طرح را آماده نکند و پیش‌بینی مناسبی نداشته باشد، کشاورزان اوّلین قربانیان این طرح هستند.

مظلومی با بیان این که اصلاح روش‌های آبیاری امکان‌پذیر است گفت: این کار نیازمند زمان است تا به مرور با آموزش کشاورزان روش‌های مختلف آبیاری که متضمن کاهش برداشت آب از منابع زیرزمینی است اجرا شود.

لازم به ذکر است اداره امور آب در سال جاری در طرحی با پایلوت قرار دادن دشت آران و بیدگل اقدام به بستن کنتور حجمی روی چاههای آب کشاورزی کرده است. طبق این طرح کشاورزان مجاز به برداشت سالانه حداکثر 3هزار ساعت آب از چاهها هستند که این رقم یک سوم برداشت فعلی است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=605
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: