تاریخ ارسال : ۱۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت : ۹:۱۶ ق.ظ ۱ نظر
Print Friendly

ساخت تلسکوپ آماتوری توسط دو تن از دانشجویان دانشگاه کاشان

کاشان نیوز: تلسکوپ آماتوری توسط دو تن از دانشجویان دانشگاه کاشان، زیر نظر مسئول رصدخانه این دانشگاه ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه کاشان؛ فریده مازوچی و زهرا لطفی، دانشجویان رشته فیزیک مهندسی دانشگاه کاشان زیر نظر ایرج صفایی مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان اقدام به ساخت تلسکوپ آماتوری نمودند.

مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان گفت: این تلسکوپ از نوع بازتابی نیوتونی با قطر دهانه ۱۱۴ میلی‌متر (چهار و نیم اینچ) و فاصله کانونی ۹۰۰ میلی‌متر ساخته‌شده است.

ایرج صفایی اظهار داشت: با توجه به استفاده از چشمی‌های ۲۵ و ۱۰ میلی‌متر، همچنین بارلو ۲x، بزرگنمایی این ابزار اپتیکی از ۳۶ تا ۱۸۰ برابر قابل‌تغییر است.

وی بابیان اینکه برای قراول روی اجرام آسمانی از دوربین منظریاب در این تلسکوپ استفاده‌شده است افزود: استقرار این تلسکوپ از نوع دابسونی است.

مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان خاطرنشان کرد: استقرار دابسونی، حرکت لوله تلسکوپ سمتی- ارتفاعی بوده و ساختاری ساده‌تر نسبت به دیگر انواع استقرار تلسکوپ دارد. پایه و مقره تلسکوپ از جنس MDF ساخته‌شده است.

صفایی هزینه ساخت این تلسکوپ را حدود ۵ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: این ابزار اپتیکی در چهارچوب درس پروژه کارشناسی فیزیک مهندسی، از یک‌سو باهدف آشنایی با ساختار و عملکرد تلسکوپ‌ها ساخته‌شده است و از دیگر سوی برای ایجاد انگیزه در راستای اجرای پروژه‌های عملی و افزودن تجربه ساخت ابزار در رصدخانه دانشگاه کاشان انجام‌گرفته است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71546
مطالب مرتبط

  • پرستار سالمند تیر ۱۶, ۱۳۹۷ - ۹:۵۸ ق.ظ - پاسخ دادن

    موضوعات بسیار کاربردی و ریشه ای رو در سایتتون مطرح میکنید امیدوارم روز به روز پیشرفت کنند

    (0)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: